הקליניקה להדרכת הורים

הקליניקה להדרכת הורים, בניהולו של עידן עמיאל, מתמקדת במתן יעוץ  קצר מועד ואפקטיבי להורים. הקליניקה נמצאת בת"א ליד גן העיר והיא פועלת בשעות גמישות על מנת לתת מענה גם להורים המנהלים אורח חיים תובעני.

שלב מקדים להתחלת הדרכת ההורים הינו פגישת הערכה ראשונית (פגישת אינטייק) עם עידן עמיאל מנהל הקליניקה, המדריך המקצועי של הצוות הטיפולי ומנהל המרפאה לסמכות הורית במרכז שניידר.

למי מיועדת הדרכת ההורים

היעוץ בקליניקה בתל אביב ממוקד בהדרכת הורים, החל מהתלבטות הורית טבעית האם התנהגות הבן/בת "נורמטיבית" או מחייבת התערבות פסיכולוגית ועד התנהגויות כוחניות ואלימות. במקרים רבים מסתבר כי הדרכה ממוקדת להורים יכולה לשפר את המצב ואין צורך כלל בטפול בילד, אך חשוב לבחון סוגיה זו ביסודיות. חלק ממטרות הפגישה הראשונה עם ההורים היא ביצוע הערכה קלינית מקצועית על מנת לקבל החלטה מושכלת בעניין זה ולכן פגישה זו מוגדרת באופן נפרד מהטיפול עצמו (ראו בהסבר על פגישת האינטייק).
צוות הקליניקה הינו בעל ניסיון רב גם בסיוע להורים המתמודדים עם קשיים ממוקדים כגון:

 • הימנעות מבי"ס (היעדרויות דחופות או סכנה לנשירה ממסגרת לימודים)
 • עקשנות וסרבנות בביצוע מטלות שונות הקשורות לתפקוד יומיומי
 • התקפי זעם ואלימות
 • התנהגות כוחנית כלפי אחים
 • בעיות התנהגות בגן הילדים
 • תחושת שחיקה של ההורים בהתמודדותם היומיומית
 • מערכת יחסים לא נעימה בבית בין ההורים לבין הילדים
 • ילדים המאובחנים כסובלים מבעיות קשב וריכוז (ADHD)
 • חוסר ביטחון עצמי של ילד/ה המוביל להתנהגות סרבנית או נמנעת

מהי מטרת פגישת האינטייק

מטרת הפגישה היא כפולה – לבחון האם יש צורך ביעוץ להורים והאם יש צורך בטיפול גם בילד. ראוי לציין כי הורים רבים פנו כבר ללא מעט טיפולים בעבר ולכן יש חשיבות רבה להגדרה מחודשת של המטרות הטיפוליות. בחלק מהמקרים כבר באינטייק נמצא  שאין צורך בטיפול והאינטייק הופך ליעוץ ממוקד בו ההורים מקבלים מספר רעיונות וטיפים כיצד לפעול. במידה ונמצא כי יש צורך בטפול, נבדק הצורך בטיפול בילד ובמקביל מוגדרות המטרות המרכזיות של הטיפול ומספר המפגשים הנדרש לצורך יצירת שינוי בבית.

רקע על מנהל הקליניקה ומודל הטיפול

עידן עמיאל, יליד 1965, נשוי ואב לשניים; בעברו מהנדס תעשיה וניהול (.B.Sc מאוניברסיטת ת"א) שביצע הסבה מקצועית לפסיכולוגיה קלינית בגיל מאוחר יחסית. עבד כשותף מקצועי במשך למעלה מעשור עם פרופ' חיים עומר מאוניברסיטת תל אביב והחל משנת 2004 מנהל את המרפאה לסמכות הורית במרכז שניידר, שהוקמה בשיתוף עם פרופ' אלן אפטר. עידן כיום מנהל את המרפאה ומדריך בה את הצוות המקצועי.

מודל הטיפול נגזר במובן מסוים גם מהכשרתו המקצועית של עידן כמהנדס – טיפול קצר מועד וממוקד מטרה. כאמור כבר בפגישה הראשונה מוגדרים יעדים ריאליים ליעוץ ונקבעת הערכה למספר המפגשים הנדרש על מנת לממש מטרה זו.

האם פוגשים גם את הילד/ה?

כחלק מההחלטה על הטיפול המתאים, נשקל גם הצורך בטיפול בילד, אך במרבית המקרים הטיפול כולל הדרכת הורים ממוקדת בלבד ולאחריה במידת הצורך מופנה הילד/ה לטיפול. חשוב להדגיש כי במידה ויוחלט על טיפול בילד יופנו ההורים למטפל המתאים לצרכיו של הילד ותשקל האם יש צורך בהדרכת הורים נפרדת או שהדרכת ההורים תהווה חלק מהטיפול .

כמה מפגשים נמשכת ההדרכה?

היעוץ הינו קצר מועד וממוקד ומטרתו לאפשר להורים ליצור שינוי משמעותי בדינמיקה בבית במהלך 7-10 מפגשים.  מניסיוננו, כאשר ניתנים להורים כלים פרקטיים להתמודדות, תוך שימת דגש על שיפור "החוויה ההורית" וחיזוק יכולת ההתמודדות מול התנהגויות לא רצויות, יכולתם להוביל שינוי בבית בטווח זמן קצר מרשימה. במקרים מסוימים יכלול היעוץ גם תמיכה טלפונית פעמיים בשבוע ע"י צוות טיפולי וזאת ללא עלות נוספת. ההחלטה האם יש צורך בתמיכה טלפונית במהלך היעוץ תתקבל במהלך פגישת האינטייק ובתאום עם ההורים.

במקרים מסוימים יש צורך בהמשך מפגשים כאחת לחודש על מנת לשמר את השינוי בטיפול, אך נושא זה יועלה עם המטפל לקראת סיום היעוץ.

כיצד פונים ליעוץ בקליניקה?

הקליניקה נמצאת בתל אביב (ליד גן העיר) על מנת לתאם פגישה יש להשאיר הודעה או לחילופין לשלוח SMS עם פרטי התקשרות במספר הנייד של הקליניקה – 054-9137229. ניתן גם לפנות במייל –  office@newauthority.org.il .

X

  ווטסאפ
  טלפון
  צרו קשר