חוסר גבולות בדברים ה-״קטנים״ ובניית סמכות

שאלה:

יש לנו שני ילדים – בן 7 ובת 10. 

קשה לנו מאד להטיל מרות (סמכות?) בנושאים כמו – אכילה (הם נוהגים לאכול בסלון), צחצוח שיניים, סידור בלגן וכד'. 

אנחנו דואגים מהקרבה של הבת לגיל ההתבגרות ואיבוד כל שבב של סמכות מולה.

האם יש עצות כיצד לבנות (קצת) סמכות?

תשובה:

נשמע מפנייתך שיש לכם מצב לא פשוט בבית שאכן מציב אתכם מול סוגיה רלוונטית של סמכות, יחד עם נוכחות ורצון מצדכם לשנות את המצב בבית. 

אקדים ואומר כי מתוקף היותכם הורים והורים אוהבים לא תאבדו את סמכותכם גם לא בגיל ההתבגרות אך בהחלט המהלכים הולכים ונהיים קשים כך ששווה לייצר ולבצע פעולה בהקדם.

לפי גישת הסמכות החדשה אני ממליצה לחשוב על שניים-שלושה מעשים שבתכם מבצעת שמבחינתכם הם "הרג ובל יעבור", עליהם אתם לא מוכנים להבליג ובהם למקד את כוחותיכם. למשל שעת השינה בלילה, קללות וכו'… חשוב שהפעולה תהיה קונקרטית וממוקדת, למשל: ׳סדר ובלגן׳ קצת יהיה קשה לאכוף כיוון שמה שנראה לך מבולגן יתכן ונראה לבתך מסודר, עם זאת בהחלט ניתן לפרט מהו סדר מבחינתך ולהבהיר זאת.

לאחר שמסגרתם לעצמכם את ההתנהגויות עליהם מקדו כוחותיכם והגיבו בנוכחות וסמכות מול בתכם.

תחילה, באחד הערבים הרגועים בבית, פנו יחד כזוג הורים לבתכם במסר קצר ולא מאיים שאומר "חמודה, לא מקובל עלינו יותר שאת אוכלת בסלון/ שעת השינה המאוחרת בה את הולכת לישון (או כל התנהגות אחרת שהחלטתם), מהיום כולנו הולכים לישון בשעה 20:30, ומעכשיו נעשה כל שביכולתנו כדי שתלכי לישון בשעה זו ויתאפשר לך לקום בבוקר ערנית ליום חדש". אחרי העברת המסר אל תגררו לויכוח או משא ומתן, אלא צאו מהחדר ותנו למסר לשקוע. הרגע הזה מכונה בגישה שלנו ״הכרזה״. 

אחרי ה-״הכרזה״, חשוב שבכל פעם שבתכם מפרה בהתנהגותה את המדובר, למשל לוקחת את הצלחת ויושבת בסלון, אל תסלימו את המצב או תגררו לחילופי צעקות, אלא "סמנו" את האירוע במשפט – "אני לא מקבלת את התנהגותך ולא מוכנה שהיא תקרה, ולכן אני ואבא נחשוב על תגובה על מעשייך". 

הרעיון העומד מאחורי תגובה שכזו היא לא להכות בברזל שהוא חם אלא להשהות תגובה. אחרי כמה שעות, חישבו יחד על תגובה הולמת מבחינתכם ואמרו אותה לבתכם, התגובה יכולה להיות עונש, מניעה של דבר מה אהוב עליה וכו'… מאבק שכזה מעביר אתכם ממצב של ויכוחים בלתי פוסקים ועשיה שקטה ועוצמתית, מה שמעביר לילדכם מסר נוכח וסמכותי אך לא אלים ומסלים, מסר שאומר אנחנו נעשה כל שביכולתינו להפסיק את ההתנהגות מתוך דאגה ואהבה כלפיכם.

אני ממליצה בחום לקרוא את ספרו של חיים העומר "הסמכות החדשה" ובו עקרונות נוספים וכלים רבים שיתנו כיוון מחשבה ופעולה לתגובותיכם.

מקווה שעזרתי ונשמח לענות על שאלות וסוגיות נוספות

בהצלחה. 

X

    ווטסאפ
    טלפון
    צרו קשר